Wyniki

Znaleziono 6 wyników wyszukiwania hasła: kapitał społeczny

Valeriy Heyets (2021/1, Eseje, s. 167)

Endogeniczny postęp społeczny jako źródło wzrostu gospodarczego

W eseju tym autor stwierdza, że kapitał społeczny i postęp społeczny powinien być traktowany jako odrębne, endogeniczne źródło wzrostu gospodarczego i w związku z tym powinien być włączony do endogenicznych modeli wzrostu obok kapitału fizycznego i ludzkiego oraz postępu technicznego. kapitał społeczny jest dobrem publicznym, które nie tylko powiększa zdolności intelektualne ludzi, lecz (...)


Ewa Ambroziak, Paweł Starosta, Jan Jacek Sztaudynger (2016/5, Artykuły, s. 647)

Zaufanie, skłonność do pomocy i uczciwość a wzrost gospodarczy w Europie

Badanie przeprowadzono na danych panelowych dla 22 krajów europejskich w latach 2006–2012. W szacowanym modelu uwzględniono trzy pokrewne składniki kapitału społecznego: zaufanie, skłonność do pomocy oraz uczciwość. Zmienną zagregowaną zawierającą te trzy składniki nazywano kapitałem współpracy. Wyniki wskazują, że w badanych krajach około 1/6 wzrostu gospodarczego może być przypisana (...)


Urszula Markowska-Przybyła (2015/5, Artykuły, s. 651)

Zastosowanie ujęcia funkcjonalnego do oceny zasobów kapitału społecznego w Polsce

Pojęcie kapitału społecznego jest szeroko używane (a czasem nawet nadużywane), choć jest ono mgliste i niedookreślone, i ciągle rozumiane tylko intuicyjnie. Niemniej jednak kapitał społeczny jest powszechnie uznawany za ważny czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego. Główną przeszkodą w wykorzystaniu tej koncepcji w badaniach empirycznych są trudności w identyfikacji i pomiarze zasobów (...)


Eliza Frejtag-Mika (2013/3, Recenzje i omówienia, s. 0)

kapitał społeczny w rozwoju regionu, red. Eulalia Skawińska


Eulalia Skawińska, Romuald I. Zalewski, Tomasz Brzęczek (2012/6, Artykuły, s. 793)

Methodology of Social Capital Research and Its Empirical Testing

Artykuł podejmuje trudny problem pomiaru kapitału społecznego, jego wzrostu i struktury. Autorzy wychodzą od wskazania znaczenia tego problemu, przedstawiają definicję kapitału społecznego oraz formułują cele badania i przyjęte hipotezy. W części teoretycznej artykułu autorzy podejmują próbę operacjonalizacji pojęcia kapitału społecznego i proponują wielowymiarową metodę jego pomiaru. Część (...)


Jan Jacek Sztaudynger (2009/2, Artykuły, s. 189)

Rodzinny kapitał społeczny a wzrost gospodarczy w Polsce




....